Συνταγές απο...σπιτι!!!

Συνταγες και αλλα

ΦόρουμΠόρταλΗμερολόγιοΕικονοθήκηΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Γαριδες!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Lena

Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Γαριδες!   Σαβ Μαρ 27, 2010 2:08 am

Κοριτσια δεν ξερω αν κανω καλα που ανοιγω καινουριο θεμα, αλλα την Κυριακη θα κανω τα γενεθλια του μικρου και θελω καμια ιδεα!

Επειδη οι δικοι μου νηστευουν θελω να κανω κατι με γαριδες. Σκεφτηκα να ψησω ψωμακια, να απλωσω τυροκαυτερη και να βαλω επανω γαριδες.

Εχει φαει καμια? Ταιριαζει αυτος ο συνδιασμος? Εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο?

Ειμαι ολη αυτια!! Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γαριδες!   Σαβ Μαρ 27, 2010 2:33 pm

Λένα μου καλό μεσημέρι!!! Wink
Πολύ καλά έκανες και άνοιξες θέμα,από τη στιγμή που ψάχνεις για απαντήσεις study
Καλύτερα θα ήταν βέβαια να το είχες ανοίξει αρκετές ημέρες πριν,για να μπορούμε να σε βοηθήσουμε πολύ περισσότερο! pale Αν και τελευταία στιγμή,εγώ σου παραθέτω μία συνταγή που έχω πρόχειρη,για κάτι σαν αυτό που ψάχνεις!Ελπίζω να σε βοηθήσει!!! clown

ΤΑΡΤΑΚΙΑ ΜΕ ΓΑΡΙΔΕΣ
Υλικά
30 ταρτάκια μπουκιάς από το ζαχαροπλαστείο
1 κιλό μέτριες γαρίδες

για τη σάλτσα κοκτέιλ
3 κούπες μαγιονέζα
3 κουταλιές κέτσαπ
1 κούπα πίκλες αγγουράκι ψιλοκομμένες και στραγγισμένες πολύ καλά(προαιρετικά)
φυλλαράκια μαϊντανό για τη διακόσμηση

Εκτέλεση
Ετοιμάζουμε τη σάλτσα κοκτέιλ,ανακατεύοντας όλα μαζί τα υλικά σε ένα μπολ.Βράζουμε και καθαρίζουμε τις γαρίδες,αφήνοντας μόνο τις ουρές.Βάζουμε από μία κουταλιά σάλτσα,μία γαρίδα και ένα φυλλαράκια μαϊντανό σε κάθε ταρτάκι.Καλύπτουμε με πλαστική μεμβράνη και φυλάζουμε στο ψυγείο.

Αντί να πάρεις ταρτάκια από το ζαχαροπλαστείο,νομίζω ότι μπορείς να βρεις και στα ψυγεία των Super Market και να τα ψήσεις μόνη σου! bom
Μπορείς να αντικαταστήσεις τα ταρτάκια και με μικρά σφολιατάκια,τα οποία πρώτα θα ψήσεις και μετά θα γεμίσεις. cheers Μπορείς να ψήσεις και τα ψωμάκια που λες και εσύ και να βάλεις από επάνω τη σάλτσα κοκτέιλ,τις γαριδούλες και το μαϊντανό. Like a Star @ heaven
Ελπίζω να σε βοήθησε,έστω και λίγο,η συνταγή μου! sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαριδες!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Συνταγές απο...σπιτι!!! :: Ελάτε να φάμε!!! :: Τι μαγειρευεις παλι σημερα...-
Μετάβαση σε: