Συνταγές απο...σπιτι!!!
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Συνταγές απο...σπιτι!!!

Συνταγες και αλλα
 
ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Αναζήτηση της συνταγής για τα μπισκοτάκια!

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
eri75




Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

Αναζήτηση της συνταγής για τα μπισκοτάκια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αναζήτηση της συνταγής για τα μπισκοτάκια!   Αναζήτηση της συνταγής για τα μπισκοτάκια! Icon_minitimeΤετ Νοε 24, 2010 12:04 pm

Κορίτσια γειά σας και απο μένα!
Κατ'αρχήν συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά σας.
Σας παρακολουθώ καθημερινά και ομολογώ ότι οι συνταγές σας έχουν την ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. Smile
Τώρα θα ήθελα με την σειρά μου λίγη βοήθεια από εσάς :
1) Στην συνταγή για τα τους κουραμπιέδες βάζουμε και ζάχαρη στην ζύμη ή μόνο τους ρίχνουμε απο πάνω την άχνη αφού ψηθούν? Τι αλεύρι χρησιμποποιούμε?
2) Την Παρασκευή έχει γενέθλια η ζουζούνα μου και θα ήθελα να τις φτιάξω τα μπισκοτάκια γλυφιτζούρια με την minnie mouse,
θα μπορούσα να έχω την συνταγή καθώς και τις οδηγίες? Ελπίζω να μην είναι δύσκολα στην παρασκευή τους....
Καλή συνέχεια σε αυτό που κάνετε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aleksandra




Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010

Αναζήτηση της συνταγής για τα μπισκοτάκια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναζήτηση της συνταγής για τα μπισκοτάκια!   Αναζήτηση της συνταγής για τα μπισκοτάκια! Icon_minitimeΠεμ Νοε 25, 2010 2:18 pm

Καλή μου φίλη γεια σου!

Σε ευχαριστούμε πολύ εγω και η Μαργαρίτα για τα καλά σου λόγια!
Χαιρόμαστε που σου αρέσουν αυτά που φτιάχνουμε!

Σχετικά με αυτά που ρωτάς:
Οι κουραμπιέδες γίνονται και χωρίς καθόλου ζάχαρη αλλά και με 100 γρ. άχνη,αν θέλεις μέσα,στη ζύμη(το συμπλήρωσα τώρα στη συνταγή )διαλέγεις και παίρνεις!!

Χρόνια πολλά στη ζουζούνα σου να τη χαίρεσαι μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι!!!
Τα μπισκοτάκια είναι με αυτήν εδω τη συνταγή:

http://syntagesapospiti.blogspot.com/2009/12/blog-post_843.html

και η ζαχαρόπαστα με αυτήν εδω:

http://syntagesapospiti.blogspot.com/2010/03/blog-post_13.html για τα μπισκοτάκια χρειάζεται η μισή δόση!

Θα φτιάξεις τα μπισκοτάκια (βγαίνουν 35 κομμάτια περίπου...οπότε υπολόγισε...και το πάχος..) σύμφωνα με τη συνταγή και θα τους καρφώσεις από ενα ξυλάκι για γλυφιτζούρια ή αν δεν έχεις ξύλινα σουβλάκια όπως αυτά που βάζουμε τα σουβλάκια!

Θα τα ψήσεις κανονικά και θα τα φήσεις να κρυώσουν με κουπατ οδοντοτό γύρω γύρω θα κόψεις ζαχαρόπαστα που θα έχεις χρωματίσει με κόκκινο χρώμα ζαχαροπλαστικής.Θα βρέξεις το κάτω μέρος της ζαχαρόπαστας ΠΟΛΥ λίγο ίσα ίσα να ακουμπίσεις με ενα πινελάκι ή με το χέρι σου με λίγο νεράκι και θα το βάλεις επάνω στο μπισκότο,αυτό θα κολλήσει δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.Για το κεφάλι της Μίνι θα κόψεις κύκλους μαύρης ζαχαρόπαστας και για τα αυτιά πάλι κύκλους μικρότερους αυτή τη φορά .Θα τα κολλήσεις με τον ίδιο τρόπο περνώντας ελαφρά με νερό την κάτω πλευρά τους.Τέλος για το φιόγκο θα κόξεις ρόζ ζαχαρόπαστα σε μικρά ορθογώνια κομμάτια και θα τα ζουλίξεις λίγο στη μέση να γίνουν σαν φιογκάκια.Κολλάμε πάλι το ίδιο!
Για τα πουα πρέπει να έχεις μαρκαδόρους ζαχαροπλαστικής ...αν δεν έχεις αστα σκέτα ροζ...
Βάλτα σε θήκες ζελατίνας και δέστα με χρωματιστά φιογκάκια!!!!!


Αν έχεις φτιάξει και άλλη φορά ζαχαρόπαστα δεν είναι τίποτα ...αν όχι...δεν θα σου πω ψέματα εχουν διαδικασία...και δουλείτσα!!!
Όμως μην απογοητεύεσαι ο σκοπός είναι ιερός τα γενέθλια της "ζουζούνας σου" είναι αυτά Σωστά;

Σκέφτεσαι πως θα λάμπουν τα ματάκια της όταν όλα τα παιδάκια θα κοιτάνε εξτασιασμένα τα μπισκοτάκια των γενεθλίων της!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ελπίζω να σου εδωσα να καταλάβεις όσο γίνεται την όλη διαδικασία!!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σου εύχομαι και πάλι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στην κουκλίτσα σου!!! I love you I love you I love you I love you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
eri75




Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

Αναζήτηση της συνταγής για τα μπισκοτάκια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναζήτηση της συνταγής για τα μπισκοτάκια!   Αναζήτηση της συνταγής για τα μπισκοτάκια! Icon_minitimeΔευ Νοε 29, 2010 10:29 am

Χίλια ευχαριστώ Αλεξάνδρα μου,
να'στε πάντα καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αναζήτηση της συνταγής για τα μπισκοτάκια!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Συνταγές απο...σπιτι!!! :: Αποριες :: Για γλυκα-
Μετάβαση σε: